آرشیو برای: "شهریور 1391"

کتابشناسی امام هادی (ع) / کتابهای فارسی

29ام شهریور, 1391
                               در مورد امام هادي(ع)، کتاب‌هاي مختلفي نوشته شده است که در اين مجال مروري کوتاه بر برخي از اين کتاب‌ها خواهيم داشت. کتاب‌هاي فارسي 1.امام على النقى(ع)، سيد کاظم ارفع، تهران، مؤسسه انتشارات فيض کاشانى، 1370، رقعى، 63 ص.… بیشتر »

کرامات امام هادی (ع)/ احترام پرندگان به امام هادي(علیه السلام)

29ام شهریور, 1391
                  ابوهاشم جعفري مي‌گويد: متوکل تالار آفتابگيري درست کرده بود که پنجره‌هاي مشبک داشت و داخل آن پرندگان خوش آواز را رها ساخته بود. روزهايي که سران حکومت براي سلام رسمي و تبريک نزد او مي‌آمدند، متوکل درون همين تالار مي‌نشست اما بر اثر سر و… بیشتر »

کرامات امام هادی (ع)/تبديل كردن خاک به طلا

28ام شهریور, 1391
                                          داود بن قاسم جعفري مي‌گويد: يک سال پيش از سفر حج، براي وداع با امام هادي عليه السلام وارد شهر سامرا شدم. امام مرا تا بيرون شهر بدرقه کرد. آنگاه از مرکب خويش پياده شد و روي زمين با دست خود دايره‌اي کشيد و فرمود… بیشتر »

کرامات امام هادی (ع)/نجات جان يونس نقاش

27ام شهریور, 1391
                                       روزي يونس نقاش با دل ترسان و مضطرب نزد امام هادي عليه السلام رفت و گفت: «اي آقاي من، تو را درباره خانواده‌ام سفارش به نيکي مي‌کنم.» امام فرمود: «چه خبر شده؟» يونس گفت: «تصميم گرفتم از اين جا بروم.» امام هادي عليه… بیشتر »

از کرامات و فضایل امام هادی علیه السلام

27ام شهریور, 1391
                                          شخصی شعبده باز و بی نظیر از هند آمده بود و متوکل که خود فردی بازیگر و عیاش بود، تصمیم گرفت تا در مجلسی، حضرت هادی را شرمنده کند. پس به آن شعبده باز گفت: اگر علی بن محمد را خجل کنی "هزار دینار" پاداش خواهی گرفت… بیشتر »

فضیلت های اخلاقی و رفتاری امام نهم حضرت علی التقی الهادی علیه السلام

26ام شهریور, 1391
امام هادی(ع) نمونه ای از انسان کامل و مجموعه سترگی از اخلاق اسلامی بود. «ابن شهر آشوب» در این باره می نویسد: «امام هادی(ع) خوش خوترین و راست گوترین مردم بود. کسی که او را از نزدیک می دید، خوش برخوردترین انسان ها را دیده بود و اگر آوازه اش را از دور می… بیشتر »

شهادت امام هادی علیه السلام

25ام شهریور, 1391
                                                                      امام دهم ، حضرت هادی (ع ) در سال 254هجری به وسیله زهر به شهادت رسید . در سامرا در خانه ای که تنها فقط فرزندش امام حسن عسکری بر بالین او بود . معتمد عباسی امام دهم را مسموم کرد . از… بیشتر »

صورت و سیرت حضرت امام هادی علیه السلام

24ام شهریور, 1391
حضرت امام دهم (ع ) دارای قامتی نه بلند و نه کوتاه بود . گونه هایش اندکی برآمده و سرخ و سفید بود . چشمانش فراخ و ابروانش گشاده بود . امام هادی (ع ) بذل و بخشش بسیار می کرد . امام آن چنان شکوه و هیبتی داشت که وقتی بر متوکل خلیفه جبار عباسی وارد می شد او و… بیشتر »

اصحاب و یاران امام هادی علیه السلام

23ام شهریور, 1391
در میان اصحاب امام دهم ، برمی خوریم به چهره هایی چون " علی بن جعفر میناوی " که متوکل او را به زندان انداخت و می خواست بکشد . دیگر ادیب معروف ، ابن سکیت که متوکل او را شهید کرد . و علت آن را چنین نوشته اند که دو فرزند متوکل خلیفه عباسی در نزد ابن سکیت در… بیشتر »

کتابشناسی امام هادی (ع) / کتابهای عربی

22ام شهریور, 1391
        · سبع الدجیل السید محمد بن الامام علی الهادی(ع)، برهان البلداوی، قم، مکتبه الامین، 168ص. · موسوعة الامام الهادی(ع)، چهار جلد، ابوالفضل طباطبائی اشکذری، مهدی اسماعیلی، قم، موسسه ولی العصر(ع)، 1424ق، 2109ص. · الامام علی الهادی(ع) مع مروق القصر… بیشتر »

زیارتگاه امام هادی (ع)/ حرم سامرا

21ام شهریور, 1391
                           حرم سامرا، شامل دو بارگاه منوّر امام هادی و امام عسکری(ع) است که زمین آن را امام هادی (ع) از شخصی به نام «دلیل بن یعقوب» خریداری کرده است. پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال 260 ق و دفن ایشان در جوار آرامگاه پدر، این خانه… بیشتر »

زندگی نامه امام هادی علیه السلام

20ام شهریور, 1391
تولد امام دهم شیعیان حضرت امام علی النقی (ع ) را نیمه ذیحجه سال 212 هجری قمری نوشته اند . پدر آن حضرت ، امام محمد تقی جوادالائمه (ع ) و مادرش سمانه از زنان درست کردار پاکدامنی بود که دست قدرت الهی او را برای تربیت مقام ولایت و امامت مأمور کرده بود ، و چ… بیشتر »

پاسخگویی به شبهات امام هادی (ع) / مناظره امام هادي(ع) با يحيي ابن اكثم

20ام شهریور, 1391
                                یحیی بن اكثم دانشمند‎ترین قاضی عصر مأمون در بصره بود.وی در احتجاج با امام هشتم ـ علیه‎السّلام ـ شكست خور… بیشتر »

 
ویژه نامه شب یلدا